הרבה פעמים אנחנו שומעים דיבורים חזקים ומחזקים, חריפים ומעוררים על אהבת ישראל, אנחנו מסכימים עם הדברים ומזדהים איתם אך משום מה, יש משהו שחוסם את הלב ולא נותן לאהבה הזאת לפרוץ החוצה.

אז טוב, הבנו שהתפלה על כלל ישראל לאט לאט משפיעה על האדם וגם הוא עם הזמן יקבל לב ויתחיל לאהוב את כולם. 

כעת, השאלה המתבקשת היא: מה מונע אותנו מלעצור את כל סדר היום, לעצור את כל החיים ולהקדיש כמות זמן מכובדת להתפלל על עם ישראל? 

תתארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: אתם הולכים ברחוב, עובר עליכם יום עמוס במיוחד, מהבית, למשרד, לבנק, לילדים, לסגור כמה פינות שדחיתם הרבה זמן ומשם לחטוף משהו לאכול ושוב מסידור כזה לאחר, בקיצור, יום שלוקח ממכם כאלו כוחות נפש שאפילו אתם לא ידעתם שהם קיימים בכם. 

בתוך כל המהומה והלחץ ניגש אליכם אדם, מאיר פנים, וכמעט שאתם מתנערים ממנו באמתלה כזו או אחרת אך בסופו של דבר אתם מוצאים את עצמכם מקשיבים לדבריו. 

הוא אומר לכם לעצר את היום הזה בשיאו, לדחות את כל שאר העיסוקים והסידורים ולבוא איתו לפגישה של חצי שעה באיזה בית קפה.

לא מציאותי נכון? בואו נאמר שאם עבדתם הרבה על המידות אז אתם תחייכו אליו בנימוס ולא תוציאו עליו את כל העצבים של היום הזה.

עכשיו בואו ניקח את אותה הסיטואציה ונתאר לעצמנו שהאיש הזה שלפני רגע כמעט והוציא אתכם מדעתכם, מציע לכם אלף שקל בתמורה לחצי שעת פגישה בבית קפה באמצע יום עמוס והוא מוכן לשלם במזומן ובכל דרך שתרצו. 

סביר להניח שבמקרה כזה כבר תחשבו על זה יותר לעומק; בכמה טלפונים תמצאו בייביסיטר לילדים ואת הפגישה בבנק תדחו למחר. פתאום שאר הסדורים כן יוכלו לסבול דיחוי וכל הסיטואציה הזאת תתחיל להאיר לכם פנים ומרגע לרגע תתבהר ותהפוך ליותר ויותר מציאותית.

טוב, מתקדמים לשלב הבא: ניקח את הסיפור הזה צעד אחד קדימה ונניח שאותו האדם מוכן לחתום לכם על חוזה מסודר שבו הוא מתחייב לשלם לכם באופן קבוע כל יום ויום מימי חייכם אלף שקל לחצי שעת פגישה. 

תראו, אני לא נביא ולא יודע עתידות אבל במצב כזה כנראה שגם האדם הכי חשדן בעולם כבר יחליט שהוא מראש מסדר את היום שלו באופן כזה שתשאר לו חצי שעה פנויה.

תתפלאו לשמוע אבל הסיפור הזה הוא לא עוד סיפור פנטזיה או מדע בדיוני ויש לו מקום מכבד במציאות של כל אחד ואחת מאיתנו בחיי היומיום שלנו. 

הנה כמה נקודות למחשבה:

א. בורא עולם שווה הרבה הרבה יותר מאלף שקל.

ב. כל אדם מעם ישראל גם הוא שווה פי אינסוף. 

ג. אלף שקל זה כסף קטן לעומת מה שיזכה מי שיקדיש חצי שעה ביום להתפלל על עם ישראל.  

רבי נחמן מברסלב כותב בספר המידות שמי שמתפלל על עם ישראל במסירות נפש כולם אוהבים אותו, נמחלים לו כל עוונותיו והוא זוכה לענווה. רבי נחמן גם אומר שעל ידי האחדות שתהיה בעם ישראל יבוא המשיח. 

כאשר אדם מתפלל על עם ישראל הוא בעצם מתפלל על בורא עולם ולכן בוודאי שכל חסרונותיו ברוחניות ובגשמיות ישלמו כהרף עין, זה הגיון פשוט ושכל ישר שמי שיתפלל על כלל ישראל בודאי השם יתברך ימלא לו את כל חסרונותיו. 

ולמסקנה: ברגע שזה נוגע לתפילה על עם ישראל אין שום השואה גשמית לשכר הרוחני והגשמי גם יחד שיקבל האדם, לא אלף שקל, לא מיליון דולר ולא שום הון שבעולם.